پیشنهاد کردن کامیون زندانی دادگاه جنایت

پیشنهاد کردن: کامیون زندانی دادگاه جنایت پرونده اعتراف داعش داعشی ها در دادگاه

گت بلاگز وب‌گردی داعشی‌ها در دادگاه‌های موصل چه می‌گویند؟

من می‌خواهم به داعش بپیوندم و در دوران خوشی و مشکل ابوبکر بغدادی را یاری کنم. هر چه از من طلب کند انجام خواهم داد.

داعشی‌ها در دادگاه‌های موصل چه می‌گویند؟

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، خارج از شهر تازه آزاد شده است موصل، دو قاضی مامور شده است اند تا هواداران داعش که دست به جنایت زده اند را مجازات کنند و به قربانیان در دستیابی به عدالت یاری رسانند. ولی هنگامی که هیچ راهی جهت جمع آوری مدارک وجود ندارد، اغلب کل ماجرا به کاری بیهوده می ماند – و می تواند به تناوب تازه ای از خشونت بدل شود.

عبارات مهم : کامیون – زندانی
در صبحی سریع در آخرهای ماه مارس، کامیون بزرگی از خیابان های بغدیدا عبور می کند، 50 مرد در آن سوار هستند، با چشم بند، دست های بسته و سرهایی که در زانو قرار دارد. کامیون از خیابان عبور می کند و مردی خطاب به آن ها فریاد می زند:”قاتل ها، زناکارها “. کامیون برابر ساختمان دادگاه توقف می کند، ویلایی سفید با دروازه های آهنی زنگ زده و یک محوطه سرسبز. منطقه ای بکر جهت اجرای این پروژه: اینجا مکانی است که متهمان حامی داعش در منطقه موصل پای میز محاکمه می آیند.

نیروهای امنیتی عراق که نقاب بر صورت دارند در عقب کامیون را باز می کنند. مردها، با کله های تراشیده، از کامیون پایین می پرند، بعضی از آن ها ناله می کنند. لباس هایشان پاره است و به کف پاهایشان خاک چسبیده هست. زندانی ها با پابند به داخل محوطه ساختمان دادگاه وارد می شوند و روی زانوهایشان رو به دیوار می نشینند. یکی از نگهبانان آن ها را با میله ای فلزی کتک می زند و داد می زند:” ساکت باشید.”

قربانیان داعش در جوار آن ها جمع شده است اند، مردان لاغر و زنان محجبه ساکن موصل که اعضای خانواده، منزل و تمام اموالشان را در جریان دو سال و نیم اشغال شهر به وسیله رژیمی تروریستی از دست داده اند. اسناد و مدارک جنایت هایی که تجربه کرده اند را محکم در دست گرفته اند.

هواداران و قربانیان داعش هیچ گاه اینگونه رودرروی هم قرار نگرفته اند. ساکنان موصل بدون هیچ کلامی به مردان بسته شده است و افتاده بر زمین زل زده اند.

با وجود اینکه نبرد در بخش غربی موصل در جریان است و نیم میلیون نفر در داخل این شهر قدیمی با کمبود آب و غذا گرفتار آمده اند، ولی در اینجا در دادگاه نینوا روند بررسی قساوت های داعش در جریان هست. دستور کار دادگاه بررسی مخوف ترین جنایات تاریخ است: کشتار جمعی، تجاوز و حملات ویران کننده ای که نه تنها عراق را دچار فروپاشی کرده بلکه تمام دنیا را در تعلیق نگاه داشته هست.

دو قاضی روند تحقیقات را در دست گرفته اند. یکی وظیفه اش تجسس در خصوص جنایت های داعش است و آن دیگری قرار است به شهروندانی که زندگیشان به وسیله جنگجویان داعش نابود شده است یاری کند تا غرامت دریافت کنند. سعدون یامی جلسات را اداره و پرونده های خود را به یک دادگاه کیفری ارسال می کند تا بعدا رای صادر شود. همکار او یونس الجماعلی گزارش قربانیان را به وزارتخانه مربوطه در بغداد ارسال می کند تا در خصوص غرامت تصمیم گیری کنند. این دو قاضی در دو اتاق مجاور کار می کنند، از این رو قربانیان و عاملان جنایت در فاصله دو متری از یکدیگر داستان خویش را بازگو می کنند.

دادگاه نینوا به مثابه نسخه ای مینیاتوری از خود عراق است که انگار از کابوس بیدار شده است هست. کار قضات به مشخص شدن این عنوان کمک می کند که آیا ساکنین موصل می توانند به زندگی عادی بازگردند. ولی تا زمانی که داعش از منظر نظامی شکست نخورده است آیا عدالتی می تواند در کار باشد؟ یا عنوان زیاد به تلافی جویی می ماند؟ و آیا دستگاه قضایی عراق قادر است به گونه ای با جنایات تروریست ها برخورد کند که آشتی جویی ممکن باشد؟

“کذب نمی گویی؟”

در طبقه دوم این دادگاه، سعدون یامی پشت میز نسشته است و استامپ را از جوهر پر می کند. استامپ جهت این است که زندانی ها زیر بیانات خود انگشت بزنند. یامی به کوهی از پرونده ها در پشت سر خود اشاره می کند و به نشانه گرم گرفتن می گوید ” به جوهر، کاغذ، وقت و پول نیاز داریم، ولی ففقط جوهر و کاغذ داریم.” یامی مردی تنومند و بذله گو است که کت و شلوار خاکستری و کراوات راه راه بر تن دارد، در هر روز کاری بین 20 تا 30 فرد مظنون به هواداری از داعش را بازجویی می کند. به هر پرونده 10 دقیقه تخصیص داده شده است می دهد، دو دفتردار نیز کنار او نشسته اند. اظهاراتی که زندانی ها بلافاصله بعد از بازداشت نوشته اند روی میز یامی قرار دارد.

در اتاق باز می شود و یکی از زندانی ها را داخل می آورند، مردی حدودا 40 ساله، خسته و پابرهنه، در برابر میز یامی سه بار روی زانو هایش می افتد. یامی داد می زند:” بلند شو، بلند شو! این احمق ها چی یادت داده اند؟ اسم ات چیست؟ کجا بازداشت شدی و آیا اینجا هستی؟”

مرد می گوید:” اسمم یاسر هست، کارگر هستم و به میل خود خودم را در موصل تسلیم ارتش کردم. چهار ماه داعش را همراهی کردم، ماهی 130 دلار پول می گرفتم و فقط در یک نیروگاه برق نگهبانی می دادم. یک کلاشنیکوف به من دادند، دو ماه اموزش نظامی دیدم و 10 روز نیز در کلاس های مذهبی شرکت کردم.”

– “چرا تسلیم شدی؟”

– “در حملات هوایی زخمی شدم و باید راهی بیمارستان می شدم، خودم را از داعش پنهان کردم، هر چند آن ها به دنبال من بودند. خسته شده است بودم. دیگر نمی خواستم در این نبرد شرکت کنم.”

یامی با قاطعیت می پرسد:” حقیقت را می گویی؟ کذب نمی گویی؟”

زندانی به کف زمین خیره شده است است و می گوید:” نه، هیچ کس مرا مجبور نکرد این را بگویم. از آنچه انجام دادم پوزش می خواهم.”

حرف هایش به نظر تمرین شده است می آید. سوالی دیگری در کار نیست. یاسر زیر بیانات خود انگشت می زند. قاضی آهی می کشد و گزارش خود را می نویسد. زندانی از اتاق بیرون رانده می شود.

بغدیدا، شهری مسیحی نشین به طور کامل به وسیله داعش نابود شد و ساکنان آن گریختند. این مکان از این جهت دارای مزیت است که تنها 35 کیلومتر با جنوب شرق موصل فاصله دارد، به قدر کافی از توپ های داعش دور هست، ولی همچنان به آسانی در دسترس هست. یامی زیر کت خود هفت تیر حمل می کند. هنگامی که از او پرسیدم آیا این پست را گزینش کرده، جواب داد:” نمی دانم.”

قاضی که شغلش کشف حقیقت است به نظر در خصوص ماموریت خود مجاب نشده هست. شاید این کار بی اندازه سنگین و زیاد هست. یا شاید ترجیح می دهد صرفا به کار سابق خود در سال 2014 بازگردد، صدور گواهی رسمی.

در اتاق دوباره باز می شود و سرباز زندانی بعدی را داخل می آورد. حدودا 30 ساله است و موهایش به تازگی اصلاح شده است هست. یامی همان پرسش ها را می پرسد: آیا با داعش بیعت کرده هست، آیا دست به سلاح برده و دست به جنایت زده است؟

مرد حالت کودنی به صورت دارد. آرواره اش می لرزد.

– ” نامت احمد میم است؟”

– ” اوهوم”

یامی فریاد می زند: “اوهوم نگو، بگو بله، ادب داشته باش.”

احمد می گوید زمانی که داعش به موصل حمله کرد وی عضو ارتش بوده است.” من به داعش پیوستم، دو هفته آموزش نظامی دیدم و در خط مقدم علیه کردها جنگیدم. یک کلاشنیکوف با پنج خشاب اسلحه همراه داشتم. فقط یکی از خشاب ها در جنگ خالی شد. هنگامی که داعش 10 روز به من مرخصی داد، به منزل رفتم، و پدرم نگذاشت که برگردم. فقط 27 روز با داعش بودم.” و بله، می گوید که اینگونه با داعش بیعت کرده است:” من می خواهم به داعش بپیوندم و در دوران خوشی و مشکل ابوبکر بغدادی را یاری کنم. هر چه از من طلب کند انجام خواهم داد.”

قاضی نفس عمیقی می کشد. حداقل یک زندانی به داشتن سلاح اعتراف کرده هست. دوباره فریاد می زند:”راست بگو، راستش را بگو، واقعا در منزل ماندی؟ ” مرد می لرزد و داستانش را عوض کردن نمی دهد. در آخر، پایین صفحه اظهاراتش انگشت می زند.

هیچ یک از 20 متهم همکاری به داعش که در این روز به وسیله قاضی بازجویی شدند به گناه خود اعتراف نکردند. همه ارزش ادعا می کنند صرفا نظاره گر بودند، یا اینکه گریخته اند، وظایف بی خطر داشته اند، در حاشیه قرار داشته اند و قربانی شرایط موجود بوده اند.

احتمال شکنجه

آخرین زندانی آن روز به دفتر قاضی یامی می آید. بازوهایش پر از جوش هست. او هم مدعی است که هرگز مرتکب جنایت نشده هست، صرفا اذعان می کند در اردوگاه نظامی شرکت کرده ولی می گوید هرگز در نبرد حاضر نبوده هست. می گوید برادرش در داعش فعال بوده ولی از آن وقت ناپدید شده است هست. متهم داستانی را می گوید که قاضی بارها شنیده است و پاهای او شروع به لرزش می کند. چندین مرتبه پیش از اینکه به حرف زدن ادامه دهد خودش را جمع و جور می کند. در آخر دفاعیه اش، التماس می کند:” به نگهبان ها بگویید دست از کتک زدن من بردارند!”

اگر کسی چند روز در این دادگاه باشد، این برداشت را خواهد داشت که زندانی ها شکنجه می شوند تا اعتراف کنند.

یکی از کارمندان سرویس اطلاعاتی عراق می گوید:” تنها وحشت ما، ان جی او ها هستند، هنگامی که افراد داعش را می زنیم سر و صدا به راه می اندازند.”

یکی از همکاران قاضی یامی و قاضی جماعلی با حرکات چشم و ابرو می گوید:” ما شیوه های بازجویی مخصوص به خود را داریم. اطمینان حاصل می کنیم که زندانی ها حقیقت را به ما می گویند.”

قاضی یامی میل به ندارد در این خصوص اظهار نظر کند. در سکوت کیفش را جمع می کند و در آخر می گوید: داعش در میدان نبرد دشمن ما هست، ولی نه در دادگاه.

مثل هر روز ساعت 2 بعد از ظهر، بعد از 5 ساعت کار و چندین جلسه قضات دادگاه را ترک می کنند. حال خوشی ندارند و انگار عجله دارند با سرعت هر چه زیاد آنجا را ترک کنند – تا از داستان ها و چشمداشت قربانی هایی که به دنبال عدالت هستند فرار کنند.

منبع:دیپلماسی ایرانی

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: کامیون | زندانی | دادگاه | جنایت | پرونده | اعتراف | داعش | داعشی ها در دادگاه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz